صفحه اصلی / مقالات علمی / سگ ها ما را بیشتر دوست دارند یا گربه ها؟

سگ ها ما را بیشتر دوست دارند یا گربه ها؟

سگ ها ما را بیشتر دوست دارند یا گربه ها؟

جدال ابدی بین دوستداران سگ و گربه احتمالا هرگز پایان نخواهد یافت.

با این حال، دانشمندان دریافته اند که از میان دوستان گربه سان یا سگ ما، کدامیک بیشتر ما را دوست دارند.

بالاخره

سگ ها ما را بیشتر دوست دارند یا گربه ها؟

در سال 2016 مطالعه و پژوهشی بر روی تعدادی سگ و گربه به همراه صاحبانشان انجام شد که به شرح زیر می باشد:

دکتر پاول زک

به عنوان بخشی از یک مستند جدید BBC2 به نام “گربه ها در برابر سگ ها” که توسط متخصصان حیوانات کریس پکهام و لیز بونین میزبانی می شود، یک عصب شناس تحقیق کرده است که کدام گونه انسان را ترجیح می دهد.

ما قبلاً می دانستیم که سگ ها نیز مانند انسان ها “هورمون عشق” اکسی توسین را ترشح می کنند.

این آزمایش هرگز روی گربه ها انجام نشده است.

به گفته دکتر پل زاک، که این مطالعه را انجام داده است، ما شواهد بسیار خوبی داریم که نشان می‌دهد سگ‌ها واقعاً انسان‌هایشان را دوست دارند. چند مطالعه در مقیاس کوچک نشان داده‌اند که وقتی صاحبان با سگ‌هایشان تعامل دارند، به نظر می‌رسد که انسان و سگشان اکسی توسین ترشح میکنند

این یکی از معیارهای شیمیایی عشق در پستانداران است. انسان‌ها وقتی به کسی اهمیت می‌دهیم این هورمون را در مغز ما تولید می‌کنند. به عنوان مثال، وقتی همسر یا فرزند خود را می‌بینیم سطح خون ما معمولاً بین 40 تا 60 درصد افزایش می‌یابد.»

این عصب شناس سطح اکسی توسین را در گربه ها و سگ ها پس از بازی با صاحبانشان بررسی کرد.

او در دو نوبت – 10 دقیقه قبل از یک جلسه بازی با صاحبان آنها و بلافاصله بعد از آن – از 10 گربه و 10 سگ نمونه بزاق گرفت و هر دو نمونه را از نظر اکسی توسین آزمایش کرد.

نتایج نشان می دهد که این هورمون در سگ ها به طور متوسط ​​57.2 درصد افزایش یافته است اما در گربه ها فقط 12 درصد افزایش یافته است.

این بدان معناست که در تئوری، سگ ها انسان های خود را بیشتر از گربه ها دوست دارند.

دکتر زک پاول: «من واقعاً متعجب شدم وقتی متوجه شدم که سگ‌ها چنین سطوح بالایی از اکسی توسین تولید می‌کنند… سطح سگ 57.2 درصد پاسخ بسیار قدرتمندی است. این نشان می‌دهد که این سگ‌ها واقعاً به صاحبان خود اهمیت می‌دهند. همچنین شگفت‌انگیز خوبی بود که متوجه شدیم که گربه‌ها تولید می‌کنند. حداقل در برخی مواقع به نظر می رسد گربه ها با صاحبان خود ارتباط برقرار می کنند. برخی فکر می کنند که گربه ها در واقع صاحب خود را دوست ندارند – این مطالعه حداقل این را ثابت می کند.»

اما در سال 2019 پروفسور کریستین ویتال متخصص رفتار علوم حیوانات از دانشگاه اورگان ایالات متحده، تحقیق جالبی انجام داد که نتایج مطالعه دکتر زک را رد میکند، یاهم این پژوش را میخوانیم:

دکتر کریستین ویتال

بنا به دلایلی، این تفکر وجود دارد که سگ ها گرم و دوست داشتنی هستند و گربه ها سرد هستند – اما بسیاری از صاحبان گربه می دانند که این موضوع درست نیست.

گربه ها حیوانات شیرینی هستند که دوست دارند صاحبان خود را در آغوش بگیرند – و تحقیقات ثابت کرده است که گربه ها در واقع مانند سگ ها با صاحب خود پیوندهای عاطفی برقرار می کنند.

مطالعه جدید نشان می دهد که گربه ها در واقع همان سبک های دلبستگی اصلی سگ ها و نوزادان را نشان می دهند.

بیشتر گربه ها و بچه گربه ها “وابستگی ایمن” به انسان ها نشان می دادند و به همان اندازه که به صاحبان خود علاقه داشتند به اطرافیانشان علاقه داشتند.

دکتر کریستین ویتال، نویسنده اصلی این مطالعه، از دانشگاه ایالتی اورگان در ایالات متحده، گفت: گربه هایی که ناامن هستند ممکن است فرار کنند و پنهان شوند یا به نظر می رسد دور از انتظار عمل می کنند.

مدت‌هاست که تفکر مغرضانه‌ای وجود دارد که همه گربه‌ها اینگونه رفتار می‌کنند.

اما اکثر گربه ها از صاحب خود به عنوان منبع امنیت استفاده می کنند. گربه شما به شما وابسته است که وقتی استرس دارد احساس امنیت کند.

برای این مطالعه، محققان از گربه‌ها خواستند در یک «آزمون پایه امن» شرکت کنند – مشابه آزمایش‌هایی که برای مطالعه رفتارهای دلبستگی نوزاد و سگ استفاده می‌شود.

آزمون به سه مرحله دو دقیقه ای تقسیم می شود. در اولی، گربه در اتاقی جدید با صاحبش قرار می‌گیرد و پس از آن، قبل از اینکه دوباره به هم بپیوندد، به تنهایی در یک اتاق قرار می‌گیرد.

پس از بازگشت صاحب از غیبت دو دقیقه ای، گربه هایی که دلبستگی ایمن به فرد دارند، استرس کمتری دارند.

آنها به کنجکاوی و بررسی محیط در اتاق ادامه می دهند اما همچنان به صاحبشان توجه می کنند.

اما گربه‌هایی که وابستگی ناایمن دارند، نشانه‌هایی از استرس نشان می‌دهند و یا از مراقب خود دور می‌مانند یا با نشستن بی‌حرکت در دامانشان، «دوسوگرا» به آن‌ها می‌چسبند.

محققان آمریکایی هم بچه گربه ها و هم گربه های بالغ را آزمایش کردند.

کارشناسان رفتاری ضبط تست ها را تماشا کردند و اعمال گربه ها را با معیارهای مشابهی که برای ارزیابی نوزادان و سگ ها استفاده می شود طبقه بندی کردند.

از 70 بچه گربه آزمایش شده، تقریباً دو سوم «به طور ایمن به هم چسبیده بودند» و بقیه به عنوان «چسبیده ناایمن» طبقه بندی شدند.

سپس محققان گربه‌ها را در یک دوره آموزشی شش هفته‌ای «اجتماعی‌سازی» ثبت نام کردند تا ببینند می‌توان به آنها دلبستگی را آموزش داد.

نسبت گربه هایی که به طور ایمن و ناایمن متصل شده بودند، تکان نخوردند.

دکتر ویتال گفت: زمانی که یک سبک دلبستگی بین گربه و مراقبش ایجاد شد، به نظر می رسد که در طول زمان، حتی پس از مداخله آموزشی و اجتماعی شدن، نسبتاً پایدار باقی بماند.

به گفته دکتر ویتال، گربه‌ها، مانند بسیاری از حیوانات اهلی، چندین صفت را تا زمان بلوغ حفظ می‌کنند و برای مراقبت به انسان‌ها وابسته می‌مانند.

محققان 38 گربه یک ساله یا بیشتر را مورد آزمایش قرار دادند و دریافتند که نتایج عملاً منعکس کننده رفتار بچه گربه ها است.

باز هم، تقریباً دو سوم «به طور ایمن» به صاحبان خود وصل بودند و یک سوم ناامن بودند.

دکتر ویتال افزود: هم در سگ ها و هم در گربه ها، دلبستگی به انسان ممکن است نشان دهنده انطباق پیوند فرزندان و والدین باشد.

دلبستگی یک رفتار بیولوژیکی مرتبط است. مطالعه ما نشان می‌دهد که وقتی گربه‌ها در حالت وابستگی به انسان زندگی می‌کنند، این رفتار دلبستگی انعطاف‌پذیر است و اکثر گربه‌ها از انسان به عنوان منبع راحتی استفاده می‌کنند.

البته، با چنین گروه کوچکی، مطالعات بیشتری مورد نیاز است، اما در مورد اینکه برخی گربه‌ها چگونه صاحبان خود را می‌بینند، به ما اطلاعات بیشتری می‌دهد.

 

منبع:

نشریه Metro

نشریه Telegraph

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد